Srbija je s veseljem dočekala odluku EU da se u Beogradu uspostavi Stalni transportni sekretarijat Zapadnoga Balkana. Tako je, prije nego što je i postala članicom EU, učinjen prvi korak u pretvaranju Beograda u metropolu zapadnobalkanske regije baš na polju međusobnog pozvezivanja Zagreba, Beograda, Sarajeva, Podgorice i Skoplja i otvaranja puteva prema Austriji i Mađarskoj.
Ova odluka u koju će Europa već do 2020. uložiti milijardu eura, potpisana je u Londonu 2018. a sada je ugledala i svoju realizaciju.
Kao kremu na srpski kolač, Velika Britanija je uložila 10 mil. funti za mlade da se “liječe od naslijeđa prošlosti”, a njemački parlametarni tajnik Ministarstva unutarnjih poslova Stephan Mayer je istovremeno proglasio Srbiju za svog glavnog partnera na polju sigurnosti i suzbijanja kriminala.
Tako su se hrvatske želje da Srbija što prije pristupi u “našu obitelj” počele ostvarivati prije nego što smo i očekivali, a na hrvatski ponos, bivša hrvatska ministrica ‘spoljnih’ poslova Marija Pejčinović Burić, sudjelovala je u ostvarenju ovih velikih koraka na polju balkanskih reintegracija i konačno se opet našla u zagrljaju svog bivšeg šefa Ivice Dačića.
Tako će Srbija konačno dobiti priliku riješiti i hrvatske probleme s ljetnim gužvama na graničnim prilazima Zapadnom Balkanu i na prelazima unutar regije, a nadamo se da će dio novaca uložiti u borbu da se i hrvatska djeca oslobode tereta prošlosti i zabluda nastalih naslinim razbijanjem zajedničke domovine, unatoč svih srpskih nastojanja sačuvati jedinstvo.
Nadležnima u Srbiji postaje sve jasnije da se okupljanje svih Srba u jednoj državi, poglavito onih u Hrvatskoj, BiH i Crnoj Gori, može mirnim putem ostvariti jedino ulaskom u EU i reintegracijom u europskoj zapadnobalkanskoj regiji, sa centrom u Beogradu.
Tome će puno pridonijeti nastavak dominacije, te redovna i uredna smjena vlasti u Hrvatskoj, između HDZ-a i SDP-a.
Veliki prilog ovakvom razvoju događaja također će koristiti daljnje (ra)zbijanje hrvatskih suverenističkih redova.