“Hrvatski branitelji srpske nacionalnosti jesu naša braća po oružju, naši suborci, a njihova odluka da sudjeluju u obrani države koja je i njihova Domovina u trenutku kad su mnogi kalkulirali ili, još gore, birali drugu stranu, pokazatelj je lojalnosti i izuzetne hrabrosti. Mnogi od njih su taj izbor platili glavom, a veliki broj preživjelih ne samo da nije dobio priznanje koje zaslužuje, nego se mora nositi, kako onda u ratu, tako i danas u miru, s različitim stigmama – od izdajnika do vječitih sumnjivaca, s osjećajem da nikamo ne pripadaju. Prešućivani, iznevjereni, posmrtno nekomemorirani. A zaslužili su naše beskrajno poštovanje.“ (Dražen Hrženjak)
Udruga veterana, vojnika i domoljuba (UVVID) osnovana je 2011. godine pod imenom Udruga branitelja „zajedno u ratu, zajedno u Kristu”, što je i danas slogan Udruge čiji je cilj povezivanje branitelja koji su ujedno i praktični vjernici. Udruga je 2015. godine postala članica međunarodne kršćanske vojne organizacije te se otvorila i aktivnom sastavu, ali i svim domoljubima. Cilj udruge je skrb za tjelesno, duševno i duhovno dobro hrvatskih vojnika i veterana, branitelja iz Domovinskog rata te pružanje pomoći potrebitima radi otklanjanja posljedica ratnih, poratnih i drugih strahota. No, udruga djeluje i puno šire – provodi EU projekte socijalnog karaktera, organizira konferencije, koncerte i slično, pojasnio je jedan od osnivača i predsjednik UVVID-a Dražen Hrženjak.
Između ostaloga, Udruga veterana, vojnika i domoljuba bavi se i proizvodnjom dokumentarnih filmova, a Dražen Hrženjak, kao producent dokumentarnih filmova ‘Bura duše’, ‘1991. Tko je tvoj bližnji?’, ‘Šah-Rat’ i ‘Na pragu grada’, sa zadovoljstvom ističe kako su neki od njih dobitnici više međunarodnih priznanja: „Iako svaki ovaj film obrađuje važne teme za braniteljsku populaciju, od ratnih do duhovnih, film ‘1991. Tko je tvoj bližnji?’, koji govori o hrvatskim braniteljima stranim dragovoljcima, privukao je najviše pozornosti. Priča prati pojedince, strance koji su se, zbog osobnog osjećaja nepravde, uključili u obranu Hrvatske, a društvo ih danas, s odmakom od 30 godina, nepravedno naziva plaćenicima. Film nudi odgovor na pitanje jesu li oni to zaista i dugujemo li svi mi tim ljudima nešto više od tog prezrivog nadimka?
Na tom tragu, vjerujem kako će i naš novi film „Braća po oružju“ privući jednaku pozornost, ne samo među braniteljima, nego i u široj javnosti. Film govori o hrvatskim braniteljima srpske nacionalnosti, što je nedovoljno obrađena, ali i vrlo osjetljiva tema, a koliko je važna, između ostaloga govori i to što je sufinanciranje filma, putem Javnog poziva na koji smo se javili, odobrilo i Ministarstvo hrvatskih branitelja.
Redatelj filma je Goran Maršalek, s njim sam već izvrsno surađivao na filmovima ‘Bura duše’ i ‘1991. Tko je tvoj bližnji’, a scenarij potpisuje književnica Tanja Belobrajdić koja se već dugi niz godina bavi ovom temom. U filmu, osim veterana Domovinskog rata srpske nacionalnosti, sudjeluju povjesničar Ivan Kozlica, profesionalni fotograf i pisac Zoran Filipović, umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske Ivica Pandža Orkan i drugi.“
Na pitanje tko je filmu dao naziv i zašto baš „Braća po oružju“, producent filma Dražen Hrženjak kaže kako je ime filma njegov odabir te kroz šalu dodaje: „To je ujedno i moj kreativni doprinos cijeloj produkciji“.
Potom nastavlja: „Odabrao sam ga jer, iako je to općepoznata fraza, uz svu generalizaciju, nevjerojatno je primjenjiva na temu koju obrađujemo. Hrvatski branitelji srpske nacionalnosti jesu naša braća po oružju, naši suborci, a njihova odluka da sudjeluju u obrani države koja je i njihova Domovina u trenutku kad su mnogi kalkulirali ili, još gore, birali drugu stranu, pokazatelj je lojalnosti i izuzetne hrabrosti. Mnogi od njih su taj izbor platili glavom, a veliki broj preživjelih ne samo da nije dobio priznanje koje zaslužuje, nego se mora nositi, kako onda u ratu, tako i danas u miru, s različitim stigmama – od izdajnika do vječitih sumnjivaca, s osjećajem da nikamo ne pripadaju; prešućivani, iznevjereni, nekomemorirani. A zaslužili su naše beskrajno poštovanje“.
Kao termin i povod premijernog prikazivanja filma, Dražen Hrženjak navodi obilježavanje 30. obljetnice Vojno-redarstvene akcije Oluja.