Na Hrvatskom radiju 5. prosinca, umjesto o Prosinačkim žrtvama, govorilo se o nekakvoj bitci austrougarske vojske, o Waltu Disneyu i o njemačkom fizičaru Heisenbergu. Kao da se na taj dan u Hrvatskoj nije ništa dogodilo, iako je događaj 1918. godine na Jelačićvom trgu i te kako značajan za hrvatsku povijest.

Autor: Vjekoslav Krsnik

U redovnoj emisiji Hrvatskoga radija “Dogodilo se na današnji dan” 5. prosinca kao što je to bilo i prošle godine jednostavno je ignorirana, bolje rečeno cenzurirana, gola činjenica da je to nadnevak izuzetno važan za hrvatsku povijest. Tog dana nakon sramotnog ujedinjenja Hrvatske s Kraljevinom Srbijom u Kraljevinu SHS  čime je stvorena  monarhistička Jugoslavija dogodio se krvavi pokolj na Trgu bana Jelačića. Vojnici 25. i 53. Domobranske pukovnije domarširali su iz Ilice do Jelačičevog trga i zajedno s okupljenim građanstvom poklicima zahtijevali Hrvatsku republiku što je u to doba zagovarala Hrvatska stranka prava. Tadašnji šef policije Grga Budislav Angjelinović sa svojim vojnicima među kojima su bili i naoružani članovi “Srpskoga sokola” naredio je pucnjavu sa okolnih zgrada, između ostalih i sa današnje zgrade Jurišićeva 1. U tom pokolju ubijeno je 13 prosvjednika među kojim 9 vojnika a ranjeno 17 ljudi, od toga 10 vojnika. Ubijeni su: Slavko Šćukanec, Sent Martoni, Miroslav Svoboda, Viktor Kolombar, Miloš Mrše, Mato Gašparović, Mijo Staničer, Stjepan Jureša, Josip Lupinski, Ferdo Veršec, Nikola Ivša, Dragutin Kostelac, Andro Martinko i Antun Tašner-Juričić.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Prosinačke_žrtve_5._prosinca_1918.
Na toj zgradi stoji ploča koju je postavila udruga “Hrvatski domobran” sa natpisom “Vojnici slavne 25. i 53. domobranske pukovnije određujući se javno za samostalnu Republiku Hrvatsku ubijeni su strojnicama s ove zgrade. Vječna im slava i hvala”. Uočljivo je da na ploči ne piše tko i u ime koga je izvršen taj pokolj.

Ta svojevrsna šutnja iskazana ne samo ovog prosinca nego i u prosincu 2022. godine dokaz je da na Hrvatskom radiju postoji Ustavom zabranjena cenzura koja u ovom slučaju nije primijenjena na Hrvatskoj televiziji. U emisiji TV kalendar 5. prosinca na prvom mjestu na primjeren profesionalan način obrađena je tema o Prosinačkim žrtvama. Na Hrvatskom radiju umjesto toga govorilo se o nekakvoj bitci austrougarske vojske, o Waltu Disneyu i o njemačkom fizičaru Heisenbergu. Kao da se na taj dan u Hrvatskoj nije ništa dogodilo, iako je događaj 1918. godine na Jelačićvom trgu i te kako značajan za hrvatsku povijest.

U Zakonu o Hrvatskoj radioteleviziji u članku 7. piše: “HR i HTV su dužni trajno, istinito, cjelovito, nepristano i pravodobno informirati javnost o činjenicama, događajima i pojavama u zemlji i inozemstvu od javnog interesa”. I dalje: “HR i HTV ne smiju u svojim programima zastupati stajališta i interese pojedine političke stranke, kao ni bilo druga pojedinačna, politička, religijska, svjetonazorska i slična stajališta i interese”.

Kako se moglo dogoditi da Hrvatska televizija i Hrvatski radio imaju različiti odnos kad je u pitanju obilježavanje 5. prosinca kao važnog datuma u novijoj hrvatskoj povijesti zbog žrtava koje su pale za hrvatsku republiku, što je ostvareno tek 80-tak godina kasnije Domovinskim odnosno pobjedom u Srpsko-hrvatskom ratu. U ovom slučaju Hrvatski radio kojemu je glavna urednica programa Eliana Čandrlić Glibota grubo je prekršio članak 7. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji jer nije istinito i cjelovito u svojoj emisiji “Dogodilo se na današnji dan” informirao javnost o jednom značajnom događaj hrvatske povijesti, a još je važniji odgovor na pitanje čije to interese zastupa Hrvatski radio kad za razliku od Hrvatske televizije prešućuje Prosinačke žrtve. Budući da se radi o ozbiljnom propustu uputit ću ta pitanja novoizabranom predsjedniku Programskog vijeća HRT-a Vlahi Bogišiću koji u poslovanju javnog radija i televizije treba zastupati i štititi interese cjelokupne hrvatske javnosti.

Fotografija prosvjeda u Zagrebu 5. prosinca 1918. u Muzeju grada Zagreba
Prethodni članakPodcast Velebit – Josip Kokanović:
Dok hrvatska država prodaje zlato Hrvati ga kupuju
Sljedeći članakHRT treba postaviti dvojezične table na Prisavlju