Podcast Velebit – Josip Jurčević: Ministarstvo obrazovanja nameće jugoslavensku povijest za obnovu Jugoslavije

0
2312

Gost u Podcastu Velebit je povjesničar Josip Jurčević.


Ministar znanosti i obrazovanja izbrisao je iz Kataloga odobrenih udžbenika izdanje „Zašto je povijest važna? 4“ autora Miljenka Hajdarovića, Vedrana Ristića i Nikice Torbice, u nakladi Profil Klett.

Ministarstvo je od Agencije za odgoj i obrazovanje zatražilo provjeru navoda iz različitih predstavki za razdoblje stvaranja Hrvatske, prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i Domovinskog rata.

Ispod naslova „Stvaranje Republike Hrvatske“ stavljena je slika Milke Planinc, a nije spomenuto kako je „pobuna dijela građana srpske nacionalnosti tijekom kolovoza 1990. protiv legalne hrvatske vlasti“ koja se naziva „balvan revolucija“ bila oružana.

Udžbenik ne spominje „Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske“, niti je u njemu jasno navedeno da se zbog isključive velikosrpske politike rat nije mogao izbjeći.

Pogrešno se navodi da bl. Alojzije Stepinac nije rehabilitiran.

Miljenko Hajdarović, i recenzentica Valerija Turk-Presečki su bili aktivni zagovaratelji neuspjele kurikularne reforme.

Urednik portala historiografija.hr, povjesničar i docent na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Branimir Janković, nazvao je vijest o povlačenju udžbenika skandaloznom: “Svima je naravno jasno da se iza pozivanja na pogreške u udžbeniku, dovođenja u pitanje stručnosti recenzenata i sl. Zapravo radi se o sprečavanju drugačijih pogleda na očito strogo propisana tumačenja Domovinskog rata i nekih drugih tema iz hrvatske povijesti.”

Janković ističe kako je proglašavanje određenih tumačenja povijesti praktički nepodobnim i time sprječavanje pluralizma pogleda na povijesne kontroverze, ne samo protivno povijesnoj znanosti nego i demokratskom društvu.

Analitički osvrt na udžbenik povijesti za 4. razred gimnazije


Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi potrebno je razvijati u učenicima svijest o nacionalnoj pripadnosti, očuvanju povijesno-kulturne baštine i nacionalnog identiteta.

U Kurikulumu je navedeno: „Svrha je poučavanja i učenja Povijesti razviti u učenika sposobnost povijesnog mišljenja“, te da je radi toga „ključan … odabir bitnih povijesnih događaja, procesa i pojava u pojedinim područjima i povijesnim razdobljima“

U Pravilniku je propisano da se znanstveni, pedagoški i psihološki standardi i zahtjevi udžbenika trebaju temeljiti „na znanstvenim i općeprihvaćenim teorijama, činjenicama i tumačenjima. Nadalje, Pravilnik u etičkim zahtjevima određuje da „udžbenik promičeniz vrijednosti na kojima se temelji Europska unija i Republika Hrvatska: „– dostojanstvo ljudske osobe, emancipaciju, slobodu, ravnopravnost, pravednost, domoljublje, nacionalni identitet, ….”

 Sve naznačene nestručnosti, protupravnosti i negativnosti u udžbeniku se najsustavnije i najradikalnije očituju u sadržajima koji se odnose na tri teme:

  • A) komunistička Jugoslavija i Josip Broz Tito;
  • B) stvaranje Republike Hrvatske i društveno-politički procesi u RH;
  • C) hrvatski Domovinski rat.

Autori neznanstvenim pristupom u udžbeniku nameću vrijednosno i događajno poistovjećivanje demokratske Republika Hrvatske i totalitarne komunističke Jugoslavije, te prikrivaju da je Srbija izvršila oružanu agresiju na Republiku Hrvatsku.

Pritom hvalospjevno afirmiraju komunističku Jugoslaviju i Tita, a neznanstvenim negativističkim pristupom i banalizirajućim stilom obezvrijeđuju Republiku Hrvatsku i hrvatski Domovinski rat.

U svim poglavljima udžbenika koja se odnose na komunističku Jugoslaviju i Tita, te sve povezano s njima, prikazuje se krajnje nekritički i neobjektivno, te vrijednosno pozitivno i poželjno, a potpuno je prikivena totalitarnost i zločinački karakter jugokomunističkog režima.

Potrebno je naglasiti i činjenicu da je koncepcijski i metodološki pristup autora udžbenika čak ispod razine istaknutih komunističkih povjesničara iz jugoslavenskog razdoblja (Dušan Bilandžić, Branko Petranović).

Tako primjerice, nema podatka da je KPJ od osnivanja (1919.) do 1943. bila podružnica (sekcija) 3. Komunističke internacionale (Kominterne), te da je KPJ u tom razdoblju bila politički, financijski i kadrovski potpuno ovisna o Kominterni, tj. boljševičkoj Rusiji, pa stoga ni generalne sekretare KPJ (uključujući i J. B. Tita) nisu birali jugoslavenski komunisti nego ih je direktivom postavljala Kominterna.

Namjesto objektivnosti, autori u ovom odlomku navode i potpunu neistinu o KPJ da se „zalažu (se) za demokraciju i republikanizam“.

KPJ i SKOJ (Savez komunističke omladine Jugoslavije) navode kao dvije samostalne organizacije, iako su bila podređena Kominterni.

Potom se netočno navodi da su KPJ i SKOJ „kao dio Kominterne osudili (su) imperijalistički rat koji su vodile sile Osovine“.

Nekritički je naveden izvadak iz jednog Titovog manipulativnog teksta, u kojem je napisana notorna neistina da komunisti i katolički vođe i organizacije vode zajedničku borbu za život, dostojan čovjeka“ te za „obranu mira i dobrobiti čitavog čovječanstva“.

Nekritička rečenica da je dobrovoljce u partizane „privlačilo“ to što su Tito i vojna struktura KPJ proklamirali „zalaganje za slobodu i demokraciju“.

Deklaracije ZAVNOH-a, u kojima je između ostalog navedeno: „Svakom građaninu zajamčena je sigurnost ličnosti i imovine. Zajamčeno je pravo vlasništva i privatna inicijativa u gospodarskom životu … Svim građanima zajamčena je sloboda vjeroispovijesti i sloboda savjesti … Svim građanima zajamčean je sloboda govora, štampe, zbora, dogovora i političkog udruživanja“  –    Ovaj su citat autori popratili sa sugestivna pitanjem i sugestivnim naputkom učenicima („Koja su prava garantirana Deklaracijom? Usporedi ih s pravima naroda u Kraljevini Juzgoslaviji i NDH.“).

U ovom poglavlju, koje se odnosi na završno razdoblje rata i neposredno poraće, nema niti jedne riječi ili slike o masovnim ubojstvima i drugim zločinima koje je komunistički poredak sustavno počinio.

Namjesto toga, tipičnih agitpropovskih i velikosrbijanskih neistina i relativizacija kojima je očigledni cilj kompromitacija Katoličke crkve. Primjerice: „Znatan dio katoličkih svećenika surađivao je s ustašama i podržavao ustaški režim … Dio svećenika stradao je tijekom i neposredno nakon završetka rata zbog stvarne i navodne podrške ustaškom režimu.“

Tako se, radi prikrivanja ekstremnog komunističkog nasilja, neobjektivno tvrdi: „Uloga HSS-a, predratne najjače stranke u Hrvatskoj, sve je manja zbog unutarnjeg raslojavanja i jakog položaja KP-a“, te kako „se nastojalo stvoriti političko okruženje prikladno za uspostavu demokratske vlasti“.

Kako je Narodna fronta (koja je stvarno bila pod apsolutnim nadzorom KPJ) navodno „okupljala lijeve političke opcije“ (str. 117) i kako je „Narodna fronta s Titom na čelu … uživala (je) široku potporu u javnosti“.

Tako se, primjerice, netočno tumači: „Imovina je oduzimana strancima i domaćim kolaboracionistima“ (str. 121, n.a.); „Da bi se smanjila glad i prenapučenost pojedinih dijelova države, od rujna 1945. provodi se kolonizacija“.

Radne akcije – „dio koji je izbjegavao tu obvezu. To su često bili mladi iz obitelji protivnika komunističkog režima, ili oni boljeg materijalnog statusa …”.

„Tito je zbog otpora Staljinu dobio podršku velike većine građana Jugoslavije … Zadobio je poštovanje niza zapadnih državnika i diplomata te drugih istaknutih ličnosti i međunarodne javnosti“.

Nekritički hvalospjevno opisuje gospodarski sustav druge Jugoslavije. Naime, za V. Bakarića je, između ostalog, navedeno: „On je jedan od najzaslužnijih za postizanje veće samostalnosti Hrvatske u Jugoslaviji”.

Navedena je i velika neistina: „Tito je omogućio liberalizaciju i demokratizaciju društva u Jugoslaviji, ali u okviru jednopartijskoga sustava“.

U izvatcima iz Goldsteinove knjige, nekritički je navedeno, između ostalog, da „Tito ima najveće zasluge kao ratni vođa“.

Na nekritički glorifikacijski način govore o Titu i Jugoslaviji. Primjerice, navodi se da je Tito „uživao (je) veliki autoritet među narodom i suradnicima … Umjetnici i intelektualci nastojali su zadobiti njegovu naklonost“ – Tako u udžbeniku nema doslovno ni jedne riječi da su ugledni američki i njemački sveučilišni profesori uvrstili Tita među deset najvećih svjetskih mega-ubojica u cijelom 20. Stoljeću.

„Jugoslavenska armija preuzela je zarobljenike i u narednim danima na više lokacija u Sloveniji (Tezno, Kočevski rog, Maceljska šuma) pogubila veći broj zarobljenika. Ostali su uglavnom pješice vraćeni u razne dijelove Jugoslavije – „Tito je 14. kolovoza 1945. izdao opću amnestiju za ratne zarobljenike“ (str. 222, naglašeno u udžbeniku), sugerirajući da nakon toga nije bilo zločina, što je netočno.

Alojzija Stepinca tvrdeći – prema starom i aktualnom jugokomunističkom i velikosrbijanskom obrascu – da je optužen i osuđen „za suradnju s ustašama, pokrštavanje Srba i protunarodno djelovanje nakon rata“.

Tek jednom tendencioznom rečenicom (na petoj stranici) kratko su spomenuta tri aktera nove hrvatske države, i to kao da stvarno pripadaju staroj komunističkoj strukturi: „Temeljem izbornih rezultata Franjo Tuđman postao je predsjednikom predsjedništva SR Hrvatske, Stjepan Mesić predsjednikom Vlade SRH, a Žerko Domljan predsjednikom Sabora SRH“.

Na prve četiri stranice ovoga poglavlja nalaze se tri znakovita grafička priloga:

  • fotografija Milke Planinc, a u potpisu fotografije se ta predsjednica vlade totalitarnog režima poistovjećuje s demokratskom britanskom premijerkom „željeznom lady“ (M. Thatcher);
  • preslik naslovnice novina, na kojoj se izvještava o smrti Tita;
  • fotografija na kojoj S. Milošević govori na 600-toj obljetnici kosovske bitke.

Dakle, najapsurdnije je što cjelokupni autorski tekst u ovom poglavlju (o Stvaranju Republike Hrvatske) govori o svačemu, a samo ne o procesu stvaranja RH.

Glorifikacijski razlaže o Milki Planinc „koja je pokušala provesti odlučne gospodarske reforme“.

Primjerice: „Autori Memoranduma i njima bliski intelektualci smatrali su da je Srbija razbijena na tri dijela te da je treba integrirati“; „…svi narodi Jugoslavije ostvarili su uspostavu svojih nacionalnih država … to pravo uskraćeno je samo srpskom narodu“; „…ugrozili interese srpskog naroda u Jugoslaviji te ga doveli u neravnopravan položaj u odnosu na Hrvate“.

Iznosi se elemente govora zbog kojih su se manjine nakon ovakvog Tuđmanovog govora mogle osjetiti ugrožene, a učenicima izravno nameće glavna velikosrbijanska propagandna teza da je RH istovjetna s NDH, te da je zbog toga opravdana oružana agresija na RH.

U ovom i ostalim poglavljima udžbenika sustavno se izbjegava navesti jednu od najbitnijih osnovnih činjenica; da je država Srbija agresor te da su RH i BiH države žrtve srbijanske oružane agresije, kojoj je glavni cilj bilo stvaranje Velike Srbije.

Pogrešno se govori o samonikloj pobuni dijela manjinske srpske etničke zajednice u Hrvatskoj, te se tako izbjegava navesti činjenicu da je Srbija pripremila i operativno rukovodila sa svim sastavnicama agresije, a struktura i oružje JNA su bili glavni operativni dio osvajačke srbijanske vojske.

U udžbeniku se također sustavno izbjegava govoriti o srbijanskoj okupaciji i etničkom čišćenju dijelova teritorija u RH i BiH.

Ne može saznati tko je napao te od koga se obranila i oslobodila RH, – „Građani Republike Hrvatske izborili su samostalnost svoje države u obrambenome i oslobodilačkom ratu“.

„Dio je građana srpske nacionalnosti … kamenjem, balvanima i drugim zaprekama zapriječio slobodan promet cestama“ – „Stanica javne sigurnosti u Kninu (policija) 17. kolovoza podijelila je oružje srpskim pobunjenicima“.

Netočni podaci o procesu nastanka Hrvatske vojske:


U udžbeniku je navedeno da se na povijesni referendum u RH (19. svibnja 1991.), odazvalo 83% birača (str. 160), ali se propustilo navesti najznakovitiji podatak da je za hrvatsku samostalnost glasovalo 94,17% tih birača.

Konstruirana je potpuno netočna i zlonamjerna interpretacija koja odgovornost za razbuktavanje rata pripisuje Hrvatskoj: „Premda se naglašavalo pozivanje na mirno rješavanje sukoba, potezi dijela hrvatskih političara i lokalnih vlasti pridonosili su zaoštravanju situacije“.

Znakovito je da u udžbeniku nigdje nema foto portreta F. Tuđmana ili nekog drugog istaknutog državnog dužnosnika RH,

Isto tako, uopće se ne spominje golema i svekolika (idejna, lobistička, materijalna) uloga hrvatskog iseljeništva.

Ni jedne riječi o srbijanskom zločinu u Srebrenici i međunarodnoj sudskoj presudi za taj zločin genocida.

Ne spominje se da je Srbija kao država odgovorna za mnogobrojne zločinačke i razaranja.

Primjerice, u izvatku je navedeno da se logor nalazio u Sremskoj Mitrovici, te da su branitelji prošli torturu ispitivanja od oficira jugovojske, gdje smo dobivali batine od oficira, vojnika i rezervista“ (str. 252, n.a.), a nema ni riječi o Srbiji niti o tome da se radi o srbijanskome logoru, a nigdje se ne navodi da su u logorima bile i mnogobrojne civilne osobe.

Nadalje, nigdje u udžbeniku nije navedeno da je srbijanski agresor odgovoran za 150 masovnih grobišta u Hrvatskoj – No, autori navode da su „pojedini pripadnici hrvatskih oružanih formacija počinili (su) zločine nad civilima srpske nacionalnosti“, te u blizini Gospića, pripadnici Hrvatske vojske počinili su teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava i područje … očistili od sveg stanovništva i sravnili ga sa zemljom. To područje opteretila su i masovna, organizirana smaknuća Srba“, te da su tijekom Oluje „ i u narednih sto dana, pripadnici Hrvatske vojske … usmrtila je više stotina … najmanje 410 civila“  – demantirani izvještaj HHO-a.

Diskriminacijski odnos prema 402 djece koja je u Hrvatskoj ubio srbijanski agresor – (A. Zec).

Ante Marković – „Pokrenuo je niz gospodarskih reformi nazvanih novi socijalizam. Uspostavio je konvertibilnost dinara čime je potaknuo strana ulaganja u jugoslavensku privredu“, te da „je uspio umanjiti vanjski dug na 12,2 milijardi dolara“ Potom slijedi pohvala Jugoslaviji i ostalim europskim komunističkim državama, da su navodno „na gospodarskom planu prolazile kroz ekonomsku tranziciju, odnosno prelazile su s planskog gospodarstva na slobodno tržište“  Ova pohvala je očigledno imala cilj da što negativniji učinak postigne vrijednosni sud autora – „Tad je na vlast u Hrvatskoj došao HDZ“.


KAKO NARUČITI KNJIGU
“HRVATSKA NA MUČILIŠTU”

Za narudžbu četvrte knjige iz naše Edicije Velebit “Hrvatska na mučilištu“ autora Rudolfa Horvata, tvrdo ukoričene i otisnute na 400 strana, potrebno je poslati poruku na email: edicijavelebit@gmail.com, ili sms poruku na 091 463 7220 s podacima: ime, prezime, ulica, kućni broj, poštanski broj i grad gdje knjigu treba isporučiti. Također u poruci ostavite vaš broj telefona kako bi vas poštar mogao obavijestiti o prispijeću pošiljke.

Cijena knjige za Hrvatsku s uračunatim troškovima poštarine iznosi 44 eura. Knjigu šaljemo pouzećem (plaćate poštaru kod preuzimanja) ili ako želite moguća je i avansna uplata.

Cijena knjige za inozemstvo ovisi o državi u koju se šalje. Podatke ćete dobiti nakon što se javite na email: edicijavelebit@gmail.com


Dobar indikator vrijednosti knjiga u izdanju Edicije Velebit jest informacija da su dosad izdane knjige Edicije Velebit uvrštene u Kongesnu knjižnicu u Washingtonu.


KAKO NARUČITI KNJIGU
“RAĐANJE NACIJE”

500 godina hrvatskoga nacionalizma
Marko Marulić i njegovo vrijeme

Za narudžbu treće knjige iz Edicije Velebit “Rađanje nacije – 500 godina hrvatskoga nacionalizma” autora Slobodana Prosperova Novaka i Viktorije Franić Tomić, tvrdo ukoričene i otisnute na 352 stranice, potrebno je poslati poruku na email: edicijavelebit@gmail.com, ili sms poruku na 091 463 7220 s podacima: ime, prezime, ulica, kućni broj, poštanski broj i grad gdje knjigu treba isporučiti. Također u poruci ostavite vaš broj telefona kako bi vas poštar mogao obavijestiti o prispijeću pošiljke.

Cijena knjige za Hrvatsku s uračunatim troškovima poštarine iznosi 41 euro. Knjigu šaljemo pouzećem (plaćate poštaru kod preuzimanja) ili ako želite moguća je i avansna uplata.

Cijena knjige za inozemstvo ovisi o državi u koju se šalje. Podatke ćete dobiti nakon što se javite na email: edicijavelebit@gmail.com


Dragi prijatelji, ako želite poduprijeti naš projekt:

 IBAN: HR6024840081135014505
SWIFT: RZBHHR2X, RBA
Raiffeisenbank Hrvatska

na: www.patreon.com/Projekt_Velebit

 ili preko PayPal – podcastvelebit@gmail.com

Ako želite pratiti Podcast Velebit i biti besplatno obaviješteni o svakoj novoj emisiji, kliknite “Pretplati me” (Subscribe) na YouTube kanalu.


 

Prethodni članakNade uvijek ima
Sljedeći članakNakon Prijine i Brenine invazije, preplavljuje nas ‘srpski svet’: Krleža je bio u pravu